sâmbătă, 7 aprilie 2012

Echipa națională de polo s-a calificat la Jocurile Olimpice

După ce au învins echipa Braziliei, scor 19-8, jucătorii echipei naționale de polo au reuşit să se califice vineri seara la Jocurile Olimpice de la Edmonton. Victoria din sferturile de finală ale turneului preolimpic, au propulsat echipa României la Jocurile Olimpice, după 16 ani.

Tricolorii s-au impus categoric in fața Braziliei, aceştia reuşind să marcheze primul gol abia în minutul 12, iar efortul de a se menține în fața echipei țării noastre, a fost vizibil pe întreaga durată a partidei. Scorul pe reprize a fost 4-0, 5-2, 6-1, 4-5, iar din tribune au răsunat încurajările românilor stabiliți în Canada. La final, echipa națională i-a răsplatit pe aceştia, bucuria lor fiind remarcată prin gesturile de îmbrățişare, dar şi prin scandarea: “România!”
Următorul meci al României se va disputa cu una dintre echipele câştigătoare dintre Macedonia şi Spania, sâmbătă. Primele patru echipe clasate vor obține clasificarea pentru Jocurile Olimpice. Marcatorii tricolori au fost Negrean 4 goluri, R. Georgescu 4, C. Radu 3, Chioveanu 2, Iosep 2, Matei 1, Diaconu 1, Goanţă 1, Buşilă 1, iar reuşita lor a reprezentat cel mai important obiectiv atins, calificarea la Olimpiadă după 16 ani, la ediţia din 1996 ocupând locul 11.
O altă echipă calificată la Jocurile Olimpice este Muntenegru, care a învins-o pe Turcia în sferturi cu 19-6 (4-1, 4-1, 7-3, 4-1), un meci arbitrat de românul Adrian Alexandrescu, în cuplu cu canadianul Doriel Terpenka. Sâmbătă vor avea loc semifinalele (locurile 1-4 şi locurile 5-8), iar duminică, meciuri de clasament (locurile 7-8 şi 5-6), finala mică şi finala mare.
Inaintea turneului de la Edmonton, sunt calificate Marea Britanie (ţară organizatoare), Italia, Ungaria, Serbia, Croaţia, Australia, Kazahstan şi SUA, iar tragerea la sorţi a grupelor va avea loc pe data de 5 mai.
Primul meci de la Jocurile Olimpice, pentru competiția masculină, se va desfăşura începând cu data de 29 iulie.